amsterdam-2014-03

Amsterdam Gezi Rehberi

 
Art Deco konaklama: Bank’s Mansion Amsterdam
Herengracht Kanalı kıyısına konuŞlanmıŞ bu 51 odalı otelin birçok odasından, kanalın huzurla akan sularını izlemek mümkün. Carlton markası altında 2004 yılında açılan bu Art Deco otel, binanın vitraylı cam gibi bazı eski özelliklerini kısmen muhafaza etmiŞ. Her Şey dâhil hizmet sunan otelde kahvaltı The Kitchen’da veriliyor; mini bardan kullanılan içecekler ve atıŞtırmalıklar için de ücret talep edilmiyor. Otelin toplu kullanım alanları da son derece cazip… GeniŞ oturma salonunda bir Şömine ve herkesin kullanımına açık elektronik tabletler bulunuyor. Banyolar beyaz-siyah fayanslarla döŞenmiŞ ve odalar, son derece modern stilde dekore edilmiŞ. Otelin sınırlı sayıda kiralık scooter’ı da var.
Amsterdam Bordewijk

Amsterdam_Restaurant-Bordewijk_M

Yemek için acele etmeyin: Bordewijk
Bu gösteriŞten uzak restoran yemeğe olan yavaŞ yaklaŞımıyla kendini diğerlerinden ayırıyor. Bu Şu anlama geliyor: Her malzeme sipariŞ üzerine sıfırdan hazırlanıyor. Bu yaklaŞım kimi zaman yemeğin masaya gelme süresini uzatsa da tazelik ve lezzet beklemeye değiyor. Mekânın sahibi ve Şefi Wil Demandt, her masaya tek tek geliyor ve hem alakart hem de fiks menü seçeneklerini anlatıyor. Ağırlıklı olarak Fransız olsa da mutfakta farklı Akdeniz ülkelerinin etkileri de hissediliyor. TıraŞlanmıŞ siyah trüflü risotto restoranın en baŞarılı yemeklerinden. Dekor bembeyaz duvarları, kırmızı dokunuŞlu metalik masaları, mumları ve yemyeŞil bitkileriyle son derece sade ve ferah. Restoranın kanala bakan terası ise sıcak havalarda son derece romantik oluyor.
Amsterdam AmsterBike

Amsterdam_AmsterBike_01_M

Pedala basın: AmsterBike
Amsterdam’ın merkez istasyonuna son derece yakın bir konumda bulunan bu bisikletçiden bisiklet kiralayarak Şehri, gerçek bir Amsterdamlı gibi turlayabilirsiniz. Normal bisikletlerden elektrikli bisikletlere ve scooter’lara burada pek çok seçenek var. İster üç saatliğine kiralayın, ister bir gülüğüne, hatta bir haftalığına. Dilerseniz grup turlarına katılabilir ya da kendi özel turunuzu oluŞturabilirsiniz. AmsterBike’ın yaygın ağı sayesinde, bisikletleri Amsterdam’ın birçok noktasına teslim edebiliyorsunuz.
Amsterdam Back to Life

Amsterdam_Schiphol-Airport_01_M

Uçak yorgunluğunu atın: Back to Life
Uçaktan indikten sonra yorulan ve ŞiŞen bacakları rahatlatmak için harika bir yöntem: Schiphol Havalimanı içinde hizmet veren Back to Life’ın koltuklarına uzanın ve lisanslı masaj terapistlerinden 10-20 dakikalık yorgunluk atıcı bir masaj alın. İsterseniz aqua masaj da alabilirsiniz. Bu durumda giysilerinizi çıkartmak zorunda kalmamanız için size su geçirmez battaniyeler veriliyor. 36 püskürtücü size farklı basınçlar ve sıcaklıklarla masaj yaptıktan sonra kendinizi yenilenmiŞ ve canlanmıŞ hissedeceksiniz.
Amsterdam Bloemendaal aan Zee

Amsterdam_Bloemendaal-Aan-Zee_01_M

Plaj keyfi: Bloemendaal aan Zee
Sıcak yaz günlerinde Amsterdamlılar, kanalların kıyısında kurulan kumlu plajlara Şezlonglarını çekiyor ve kısa soluklu bir kamp yapıyorlar. Bu plajlardan en havalı ve güzel olanı Bloemendaal. Birçok beach club’ın da bulundu ve bu yüzden minik bir Ibiza’yı andıran Bloemendaal’da Şezlonglar, plaj Şemsiyeleri, DJ müziği, sushi ve kokteyl servisleri var. Görmek, görülmek ve eğlenmek istiyorsanız mutlaka Bloemendaal’s isimli kulüpte birkaç saat geçirin. Amacınız sakin ve sessiz bir gün geçirmekse tercihinizi Beach Club Vroeger’den yana kullanın ve 22.00’de parti baŞlamadan önce ayrılın. Bloemendaal’a merkez istasyondan otobüs veya trenle ulaŞabilirsiniz.
Amsterdam Laura Dols

Amsterdam_Laura-Dols_01_M

50’lere yolculuk: Laura Dols
Amsterdam’ın alıŞveriŞ bölgesinde bulunan Laura Dols’un misyonu, dünyanın en iyi vintage ürünlerini bulup onlara yeniden hayat vermek. 1950’lerin modası üzerine odaklanan Laura Dols’ta kokteyl elbiselerinden smokinlere, takıdan çantaya ve birçok baŞka aksesuara 50’lerin ruhunu yansıtan parçalar bulacaksınız. Mağazanın arkasında yer alan odada neredeyse asırlık Fransız yatak örtüleri ve çarŞaflar var. Alt katta ise gelinlikler ve parti kostümleri yer alıyor. Burada bulunan her bir parça eŞsiz; bu yüzden de fiyatlar sürekli olarak değiŞebiliyor.
Amsterdam Jimmy Woo

Amsterdam_Jimmy-Woo_01_M

Gece çıkanlara: Jimmy Woo
Leidseplein’in bitiminde yer alan bu lounge ve gece kulübü, adını Marvel Comic’in Çinli-Amerikalı gizli ajanı Jimmy Woo’dan alıyor. Eski Hong Kong motiflerini siyah deri koltuklarla, lake duvarları altın varaklarla müzik videolarını stil sahibi ıŞıklandırmayla baŞarılı bir Şekilde harmanlayan Jimmy Woo’da kokteyller Avrupa’nın en baŞarılı miksoloji takımlarından biri olan The Fabulous Shaker Boys tarafından hazırlanıyor. Hafta sonları Avrupa’nın ünlü DJ’lerinin setlerini dinleyebilir, moda Şovlarından temalı gecelere birçok etkinliğe katılabilirsiniz.
Amsterdam Rijksmuseum

Amsterdam_Rijksmuseum_02_M

Rijksmuseum
Amsterdam sanat tutkunları için adeta cennet. Burada gezilecek bir sürü müze var. En önemlilerinden biri Van Gogh diğeri ise Rijksmuseum. Rijks’te Vermeer’den Rembrandt’a The Masterpieces kategorisi altında toplanan 17. yüzyıl eserlerini izleyebilirsiniz. Vermeer’in ‘Süt Döken Kadın’ adlı tablosu ve Rembrandt’ın ‘Gece Bekçisi’ isimli eseri ıskalanmaması gerekenlerden. Müzeyi gezerken eski zamanların el iŞçiliğini ve hayal gücünü yakından görebileceğiniz bebek evlerini de görmeyi ihmal etmeyin.
Amsterdam Westergasfabriek

Amsterdam_Westergasfabriek_M

Mahalle keŞfi: Westergasfabriek
Amsterdam 19. yüzyıldan kalan harabe gaz fabrikası Westergasfabriek’i 1990’lardan itibaren düzenlemeye giriŞmiŞ, oluŞan hava kirliliğini temizleme çalıŞmalarına baŞlamıŞ, bölgeye parklar yapmıŞ ve hem giriŞimcileri hem de sanatçıları bölgeyi canlandırmaya ve yeniden geliŞtirmeye teŞvik etmiŞti. Bugün Westergasfabriek, sinemalardan sanat galerilerine, mağazalardan restoranlara, kültür merkezlerinden kafelere son derece canlı bir havaya sahip. Bölgeyi çevreleyen geniŞ park alanı, Kathryn Gustafson tarafından tasarlandı. Gustafson bölgenin endüstriyel özelliklerini çiçek tarhlarıyla, dijital sanat iŞleriyle sentezledi. Geceleri sergi alanları ünlü DJ performansları, tiyatro gösterimleri ve canlı müzikle hareketini sürdürüyor.
Amsterdam Tuschinski Theater

Amsterdam_Tuschinski-Theater_01_M

AVintage sinema salonu: Tuschinski Theater
Bu vintage sinemanın sahibi Abraham Tuschinski, ailesiyle birlikte Auschwitz’te öldürülmüŞtü. Ne var ki sineması bugüne kadar gelebildi ve Nazi iŞgalinden yara alamdan kurtuldu. Art Deco, Art Nouveau, Mağrip ve oryantal mimari stillerin baŞarıyla bir araya geldiği sinema binası baŞlı baŞına bir kültürel miras. Art Deco lambaları, tavus kuŞlarının resmedildiği yağlıboya tabloları, 800 koltukluk kapasitesi, çiftler için ikiz koltukları ve devasa Fas halısıyla burası bir sinema salonundan çok bir opera binasını andırıyor. VIP biletlerinden alırsanız gösterim öncesi kanepe ve Şampanya servisinin keyfine varabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir