bangkok

Bangkok Gezi Rehberi

Bankog Gezi Rehberi 1

Spa keyfi: The Spa at the Peninsula, Bangkok
Chao Phraya Nehri’ne bakan 37 katlı bu lüks kulede hizmet veren otel Peninsula’nın spa’sı, kenti gezdikten sonra yorgunluk atmak için ideal. 2007’de büyük bir renovasyon geçiren spa’da deneyimli terapistler ESPA ürünlerini kullanarak size ve ihtiyaçlarınıza özel bakımlar hazırlıyorlar. Hem Tayland hem de Avrupa esintili bakımların sunulduğu spa’da bornozunuzu kuŞanın ve nehir manzarasına karŞı hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirip Şımartın.
Bangkok Escudo

Bankog Gezi Rehberi 2

Gece kuŞlarına özel: Escudo
Popüler caddelerden Thonglor üzerinde yer alan Dutchess Plaza Building içerisindeki Escudo, kentin en hareketli gece kulüplerinden birisi. Gece hayatını seviyorsanız buradaki kaliteden (hem müzik, hem servis hem de müŞteri profili) memnun kalacaksınız. İki katlı bu gece kulübünde iki farklı gece hayatı deneyimi sunuluyor. Birinci katta DJ’in hip hop çaldığı geleneksel bir gece kulübü atmosferi var. İkinci kata ise house müziği hakim. Bangkok’un jet sosyetesinin müdavimi olduğu Escudo, özellikle kokteylleriyle meŞhur. Hafta sonları çok kalabalık olabildiğini ve dans edecek yer bulmakta güçlük çekebileceğinizi hatırlatalım.
Tapınak ziyareti: Wat Suthat

Bankog Gezi Rehberi 3

Tapınak ziyareti: Wat Suthat
Bangkok’un en güzel tapınaklarından biri olan Wat Suthat, dev bir Buda heykeliyle karŞılıyor gelenleri. Kentin en yüksek vihara’sında yani Budist tapınağında yükselen bu dev heykel, Buda’nın hayatını tasvir eden duvar resimleriyle çevrili. Duvar resimleri en az tapınağın dıŞındaki kent kadar karmaŞık ve cezbedici. Kentteki 10 büyük tapınaktan biri olan Wat Suthat’ın alt terasında, dünyaya gelen 28 Buda’yı simgeleyen 28 pagoda bulunuyor.
Bangkok Thanying Restaurant

Bankog Gezi Rehberi 4

Saray lezzetleri: Thanying Restaurant
Sukhothai Sarayı’nın baŞ aŞçılarından birinin hünerlerini sergilediği Thanying Restaurant, sarayda hazırlanan yemeklerin aynısını sunuyor. Geleneksel Thai mutfağından örnekler tadabileceğiniz restoran, prensesin oğlu M.R. Sorut Visuddhi ile Taylandlı aktör Kriangkrai Unhanandana’nın ortaklığıyla kurulmuŞ. Eski bir evden dönüŞtürülen restoranda üç farklı yemek bölümü var. Her biri de Thai antikalarıyla döŞenmiŞ, sarayı andıran aristokrat mekânlar. Menüde yumurta ve kri ile tavada çevrilmiŞ yengeç puu phat phong kari ve geleneksel hindistancevizli tavuk çorbası tom khaa kai gibi lezzetler var. Restoranın tropikal bahçelerini seyretmek için cam kenarından bir masa rezerve ettirin.
Bangkok Chatuchak

Bankog Gezi Rehberi 5

Chatuchak hafta sonu pazarı
Bangkok’un son derece renkli pazarları var. Bunlardan bazıları sadece geceleri kurulurken bazıları da sadece hafta sonları düzenleniyor. Chatuchak, hafta sonu kurulan bir pazar. Son derece canlı ve sürprizlerle dolu bu pazarda ne ararsanız var. Antikadan kıyafete, aksesuardan envai çeŞit çiçeğe, tekstil ürünlerinden hediyelik eŞyalara burası alıŞveriŞ ve özellikle mutfak kültürü meraklıları için bir cennet. 08.00-18.00 arasında kurulan pazarda binlerce stand var. Standların kimi meydanda kimi de dar sokaklarda karŞınıza çıkıyor.
Bangkok WTF Café & Gallery

Bankog Gezi Rehberi 6

Hem bar hem galeri: WTF Cafe & Gallery
Serin içecekler, harika tapas çeŞitleri ve son derece ilgi çekici sanatsal iŞler…Yepyeni bir sanat galerisi olan WTF, aynı zamanda bar ve kafe olarak da hizmet veriyor. Kendisini yaratıcı bir sosyal kulüp olarak tanımlayan WTF’de hem yerel hem de uluslararası sanatçıların iŞleri sergileniyor. Bir yandan da kentin bistro-bar kültürünün geliŞimine katkıda bulunuluyor. Tipik bir Bangkok evinin 2. ve 3. katlarında hizmet veren WTF, kentin en iŞlek merkezine birkaç dakikalık yürüyüŞ mesafesinde, dar bir sokakta. Salı-pazar günleri arasında 15.00-20.00 saatleri arasında açık.
Bangkok Thailand Kültür Merkezi

Bankog Gezi Rehberi 7

Thailand Kültür Merkezi
1987’de, Kral Bhumibol Adulyadej’in 60. doğum gününü kutlamak için açılan Tayland Kültür Merkezi, bugün Bangkok’un en önemli sanat ve performans merkezlerinden biri. Merkezin ana salonu 2000 koltuklu bir performans alanı sunuyor; amfitiyatro 1000 koltuğuyla oldukça geniŞ; küçük salon ise 500 koltuğuyla daha küçük ölçekli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sergi salonu sürekli değiŞen sergilere ve enstalasyonlara ayrılmıŞ. Her sene düzenlenen özel etkinlikler arasında, Tayland’ın en geniŞ kapsamlı etkinliği olan Uluslararası Dans ve Müzik Festivali (13 Eylül-14 Ekim 2013) de var.
Bangkok Khlong

Bankog Gezi Rehberi 8

Uzakdoğu’daki Venedik: Khlong
Venedik’in Taylandlı ikiz kardeŞi Bangkok, kanallarla dolu bir kent. Chao Phraya Nehri üzerinde birçok kanal ve bu kanalları süsleyen köprüler var. Kenti karadan da gezebilirsiniz ancak tekne turlarıyla farklı bir perspektif yakalamak mümkün. Taylandlılar kanallara khlong adını veriyor. Chao Phraya Express Boat bu tekne turlarını düzenleyen Şirketlerden bir tanesi.
Bangkok BTS Skytrain

Bankog Gezi Rehberi 9

Şehir turu için farklı bir alternatif: BTS Skytrain
Bangkok’ta ulaŞımı sırtlayan en önemli taŞıma sistemi, BTS Skytrain. Yer seviyesinden oldukça yüksekte seyreden bu hızlı trenler artık kanıksanmıŞ olsa da 1999’da açıldığında epeyce büyük bir yenilik teŞkil ediyor ve geleceğin ulaŞım aracı olarak gösteriliyordu. BTS’yi adeta turist otobüsü gibi kullanıp oldukça uygun fiyatlara Bangkok’u turlamak mümkün. İki ana hattan oluŞan BTS’nin bir hattı Silom Line, batıdan güneye, Siam bölgesindeki Ulusal Stad’dan nehrin öte yakası Thonburi’deki Wongwian Yai’ya doğru uzanıyor. Diğer hat Sukhumvit Line ise kuzeyden doğuya, Mo Chit’ten Bearing’e gidiyor.
Almeta

Bankog Gezi Rehberi 10

Almeta
İpeğiyle ünlü Tayland’dan ipek kumaŞ almadan dönmek olmaz. 1992’de açılan Almeta, hem butik hem de showroom kısmında yüksek kalite ipek kumaŞlar ve tekstil ürünleri satıyor. 1000’den fazla renk ve desende ipek kumaŞ bulabileceğiniz Almeta’da kumaŞlar elde dokunuyor ve müŞteriler için farklı renklerde kombine ediliyor. Almeta’nın en ünlü ürünü olan “lazy silk” (tembel ipek) makinede yıkanabiliyor oluŞuyla öne çıkıyor. İpek kıyafet ve aksesuarların yanı sıra ev tekstil ürünleri de mevcut.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir