budapeste

Budapeşte Tur Rehberi

BudapeŞte Tur Rehberi 1

Spa keyfi: Gellert Hamamı
Bu geleneksel Budapeşte hamamı, bugün modern bir spa olarak hizmet veriyor. Yine de geçmiŞin izlerini ve büyüsünü koruyarak… Üç açık hava havuzuna ve sekiz adet kapalı termal banyoya sahip olan Gellért’in 118 doğal kaynaktan gelen termal suları, 21-78 derece arasında değiŞiyor. BudapeŞte, bu zengin termal kaynakları nedeniyle 1934’te ‘spa kenti’ unvanına layık görüldü. Gellért Hamamı ve Oteli ise 1918’den bu yana hizmet veriyor.
Strudel kursu: First Strudel House of Pest

BudapeŞte Tur Rehberi 2

Strudel kursu: First Strudel House of Pest
BudapeŞte’deki bu sıra dıŞı kafe ve restoranın, müŞterilerini ağırlamak dıŞında önemli bir misyonu daha var: Ünlü Macar tatlısı strudel’in unutulup gitmesinin önüne geçmek. Sveti Stefan Meydanı yakınında, 1812 tarihli bir yapıda hizmet veren restoran; hem zengin geleneksel Macar mutfağı, hem de elde yapılmıŞ Macar ‘strudel’i sunuyor. 12 dakikalık bir filmin de eŞlik ettiği interaktif bir strudel kursu sunan restoranda, siz de geçmiŞi 15. yüzyıla dayanan Macar strudel’inin yapılıŞını öğrenebilirsiniz.
Macar üzümleri: Bortarsasag Lanchid

BudapeŞte Tur Rehberi 3

Macar üzümleri: Bortarsasag Lanchid
Özellikle Tokaj bölgesinde yetiŞtirilen üzümlerle son derece lezzetli Şaraplar yapılıyor. 500’e yakın Macar Şarabı arasından dilediğinizi tadıp satın alabiliyorsunuz. Mağazada Şarapların yanı sıra Şarap aksesuarları, bardaklar ve Şarküteri ürünleri de satılıyor.
Müzik sefası: Liszt Müzik Akademisi

BudapeŞte Tur Rehberi 4

Müzik sefası: Liszt Müzik Akademisi
Sadece Macaristan’ın değil, dünyanın sayılı müzik akademileri arasında gösterilen Liszt Müzik Akademisi, eğitim hizmetinin yanı sıra BudapeŞtelilere düzenli olarak müzik ziyafeti sunuyor. Akademinin konser programında klasik müzikten operaya, cazdan Macar halk müziğine birçok türe yer veriliyor. Konserler sonbahar-kıŞ sezonunda sıklaŞsa da yaz aylarında da devam ediyor. Akademinin mağazasında CD ve DVD’ler de satılıyor.
Pazar alıŞveriŞi: Central Market Hall

BudapeŞte Tur Rehberi 5

Pazar alıŞveriŞi: Central Market Hall
AlıŞveriŞ yapsanız da yapmasanız da görmeniz gereken bir pazar yeri. 1896 yapımı bu dev ve çekici bina, BudapeŞte’nin en büyük kapalı pazarı. Samu Pecz tarafından tasarlanan binanın çatısı, renkli Zsolnay çinileriyle süslü. Pest’te, Özgürlük Köprüsü’nün bitiminde bulunan pazar üç kata yayılıyor. Ana kat oldukça eklektik. İçinde hamur iŞlerinden havyara, baharattan meyve ve sebzeye ne ararsanız var. İkinci katta restoranlar ve hediyelik eŞya dükkânları bulunuyor. En üst kattaki yeme içme tezgâhlarında yöresel bir atıŞtırmalık lángos’u (kızarmıŞ hamur) tadabilirsiniz. Pazar yerini en sakin haliyle rahat rahat gezmek isterseniz pazartesi sabahlarını tercih edin.
Mükemmel bir akŞam yemeği: Borbirosag

BudapeŞte Tur Rehberi 6

Mükemmel bir akŞam yemeği: Borbirosag
Pazar yeri Central Market Hall’un bitiŞiğindeki bu restoran, geleneksel Macar yemekleriyle tanınıyor. Üç kata yayılan Borbíróság, tuğla ve ahŞap dekoruyla son derece endüstriyel bir görünüme sahip. Menüden seçim yaparken dikkatli olmak gerek, zira yemekler oldukça ağır ve bir anda midenizi gereğinden fazla dolmuŞ bulabilirsiniz.
Parlamento Binası

BudapeŞte Tur Rehberi 7

Parlamento Binası
Dev kubbesiyle bir katedrali andıran Macar Parlamento Binası, aynı zamanda Avrupa’nın ikinci en büyük parlamento binası. İnŞası 20. yüzyılın baŞında tamamlanan bu etkileyici yapıyı rehber eŞliğinde gezmek mümkün. Yaz döneminde hafta içi 08.00-18.00, hafta sonları ve kıŞ döneminde ise 08.00-16.00 arası açık.
Varosliget (şehir Parkı)

BudapeŞte Tur Rehberi 8

Varosliget (şehir Parkı)
Parklar özellikle Avrupa Şehirlerinin olmazsa olmazı. BudapeŞte’nin en büyük parkı ise Varosliget. Kent merkezine son derece yakın olan parkın ana giriŞi, Hősök Tere (Kahramanlar Meydanı) tarafında. Parkın içinde botanik bahçesinden kaplıcaya (Széchenyi) ve eğlence parkı Vidámpark’tan Vajdahunyad Kalesi’ne kadar birçok doğal ve insan yapımı güzellik saklı. KıŞ aylarında yolunuz düŞerse kurulan geniŞ pistte buz pateni de yapabilirsiniz.
Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Iparmüveszeti

BudapeŞte Tur Rehberi 9

Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Iparmüveszeti
Iparmüveszeti, kentin kaçırılmaması gereken noktalarından biri. Art Nouveau mimari stilinde yapılmıŞ bir binada hizmet veren müze, Macaristan’ın ünlü Zsolnay porselenleriyle süslü. 19. yüzyılın sonunda yapılan binanın tasarımı Ödön Lechner’e ait. Müzede hem geçici sergiler düzenleniyor hem de Macar sanatına ait metal iŞi, mobilya, tekstil ve cam üretimleri sergileniyor.
Genç kalanlar için: Retrock

BudapeŞte Tur Rehberi 10

Genç kalanlar için: Retrock
Özellikle üniversite gençliği arasında son derece popüler olan Retrock, kentin daha yeni kesimi PeŞte’de hizmet veren avangard bir kıyafet mağazası. Son derece yaratıcı genç Macar tasarımcıların deneysel sayılabilecek ürünlerini satan mağazada, yeni ve vintage parçalar kombine ediliyor. SatıŞ görevlilerinin çoğunluğu genç moda tutkunlarından oluŞuyor. Butikte aynı zamanda film posterleri, çizgi romanlar, nostaljik aksesuarlar ve uluslar arası moda tasarımcılarından parçalar da var. Retrock’un kardeŞ butiği Retrock Deluxe’ta ise USE Unused, Nanushka, Tamara Barnuff ve Je Suis Belle gibi daha lüks tasarımcıların kreasyonlarına yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir