manavgat

Manavgat hakkında bilgi

Manavgat hakkında bilgi 1

Manavgat, antalya iline bağlı bir ilçedir. 5000 km²’lik yüzölçümüyle antalya ilinin birinci büyük ilçesi konumundadır. İlçe merkez nüfusu 71.679, beldeler nüfus toplamı 69.881, köyler nüfus toplamı 57.825’dır. Bu şekilde ilçe nufusu toplamda 199.385’dir.

 

Coğrafyası

Manavgat’ın kuzeyi toros dağları ile çevrilidir. Sahil şeridi plajları ve eşsiz kumsallarla kaplıdır. Denizden iç bölgelere gidildikçe ekilebilen düz ovaların yanında engebeli bir arazi yapısı gözlenir. Toros dağları arasında gizlenen eynif ovası ünlüdür. Toros dağları üzerinde yörüklerin konakladığı yaylalar vardır. İlçenin doğuda sınırını oluşturan alara çayı, karpuz çayı ve ilçe merkezinden manavgat nehri ile üzerindeki manavgat şelalesi ülkemizde olduğu kadar dünyaca da ünlüdür. Bunun yanında irili ufaklı dereler vardır.

 

İlçe sınırlarında manavgat nehri üzerinde oymapınar barajı ve manavgat barajı adında iki tane hidroelektrik santrali vardır. Nehir üzerinde ikisi yaya ikiside araç trafiğine açık 4 küprü vardır.

 

 

Manavgat hakkında bilgi 2

Nüfus

İlçenin nüfusu 2007 genel nüfus sayımına göre 260000. Bunun 93000’si ilçe merkezinde, 167000’i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadı

 

İklim ve bitki örtüsü

Manavgat’ın iklimi akdeniz iklimi’dir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Don olayı tüm yıl boyunca ancak birkaç gün görülmektedir. Bazı yıllarda ise hiç don olmadığı gözlenmiştir.

 

Sahil şeridinden itibaren, toroslar’a kadar uzanan alan, tamamen ziraat alanıdır. Değişik bitkiler, meyveler ve ağaçlarla kaplıdır. Tarım arazilerinden sonra toroslar’a çıkıldıkça maki ve orman alanları başlar. Toros dağları ise tamamen çalı ve maki türü bitkilerle kaplıdır. Maki türü bitkiler genelde mersin, çilek, geven ve kara dikendir. Torosların güneyinde alçak kısımlarda kızıl çam yer almaktadır. Yükseklere çıkıldıkça kızılçam’ın yerini kara çam, ladin, sedir ve ardıç almaktadır. Akarsu vadilerinde ise söğüt ve çınar yaygındır. Yazları oldukça sıcak geçer ve 45 dereceyi geçtiği görülür.

 

 

Manavgat hakkında bilgi 3

Tarihi

Manavgat ilçesinin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmese de sınırları içerisinde bulunan side (selimiye köyü) ve selge (altınkaya köyü) antik kentlerinin m.ö. 6. Yüzyılda kuruldukları sanılmaktadır.

 

Manavgat 1220 yılında selçuklu, 1472 yılında ise osmanlı imparatorluğu’nun idaresine geçmiştir. Manavgat adı buraya ilk yerleşen kendilerine manav adı veren türkler tarafından verilmiştir.manavgat 1914 yılında ilçe olmuş, taşağıl ve beşkonak nahiyeleri kurularak ilçeye bağlanmıştır.

 

Ekonomi

İlçenin doğal yapısı kısmen tarıma uygun olup bu bölgelerde tarım gelişmiştir. Geri kalan bölgeler olan orman ve fundalık alanlar ve hayvancılığın geliştiği köyler olarak ayrılır. İlçe köylerinde büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yanında hububat, susam, karpuz yetiştiriciliği ve özellikle son yıllarda zeytinciliğin giderek önem kazanmaktadır. Orman ürünleri işçiliği ve mevsimlik tarım işçiliği başlıca kazanç yolları olup sınırlı tarım arazilerinde hububat yanında son yıllarda kekik, kiraz ve ceviz gibi meyve yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır.

 

Son yıllarda pamuk üretimi azalmakta narenciye, açık alan ve örtü altı sebze yetiştiriciliğinde artma görülmektedir. İlçede sanayi gelişmemiştir. Ancak tarıma dayalı olarak pek çok fabrika bulunmaktadır.

 

Bunlar dışında bölgenin doğal getirisi olarak turizm ilçenin en önemli gelir kaynaklarındandır.

 

Turizm

64 kilometrelik sahil şeridi ve manavgat şelalesi, özel çevre koruma alanları, tatil köyleri ile ilçede turizm oldukça gelişmiştir.

 

Ünlü seyyah evliya çelebi’nin kaplan avladıklarını yazdığı sarı su deresi ilçe sınırları içerisindedir. İlçede son yapılan araştırmalarda ahmetler köyü ile gebece köylerinde bulunan mağaralarda etüt çalışmaları tamamlanmış ülke ve bölge turizmine kazandırılmaya çalışılmaktadır.

 

 

Manavgat hakkında bilgi 4

İlçe merkezine 60 km. Uzaklıkta bulunan ve köprü ırmağını da içine alan ve milli parka adını veren köprülü kanyon çok ünlüdür. Köprülü kanyon milli parkı içerisinde ve altınkaya köyü içerisinde bulunan vadiye gizlenmiş selvi ormanının dünyada bir eşi benzeri yoktur. Toros dağları yaygın kızılcam, karaçam, sedir, selvi ormanları ile kaplıdır.

 

İlçe arkeolojik eserler açısından da oldukça zengindir. Side antik kenti, bir benzeri bulunmayan antik tiyatrosu, hamamı, antik su yollarıyla; seleueka antik kenti, sırt köyü sınırlarında bulunan antik yerleşim bölgesi ilginç kalıntı ve kaya mezarlarıyla; ve şimdiki adı altınkaya köyü olan selge antik kenti, yıkılmış haldeki tiyatrosu, kral yoluyla ve diğer kalıntılarıyla çok önemlidir. Bunun yanında beydiğin köyü sınırları içerisinde yer alan va kervanyolu üzerinde bulunan selçuklu eseri olan kargı han çok ünlüdür.

 

İlçenin turizm bölgelerinin başında side gelmektedir. Bununla birlikte; titreyengöl,çolaklı, kızılağaç ve kumköy önemli turizm bölgeleridir.

 

İlçede karakteristik akdeniz iklimi hakim olduğu için yazları sıcak ve bol güneşli olması, kışın da ılık ve yağışlı olması bir yıldaki turizm gün sayısını arttırmaktadır. Nisan ayından kasım ayına kadar aktif turizm yaşanmaktadır. Köprülü kanyon milli parkı içindeki köprü ırmağında rafting, jeep safari, ören yerleri gezileri, su sporları, halk pazarlarını gezme, kültürel ve sanatsal faaliyetler (manavgat kültür ve turizm festivali) bunlardan bazılarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir