ersan-resort-spa-1418211950

Ersan Resort Spa

BODRUM HAKKINDA Bir Karya kenti olan Halikarnassos, tarihin babası Herodot’un söylediğine göre Dorlar tarafından MÖ 1100 lerde kurulmuştur. Oysa adanın kuzeyinde yer alan Peynir Çiçeği mağrası bu tarihi MÖ 5000lere kadar geri götürür. Benzeri birçok Karya kenti gibi, uzun yıllar Pers İmparatorluğu’na bağlı, yarı bağımsız valilerce yönetilmiştir ve çok sayıda kültürün ayak bastığı, iz bıraktığı önemli bir liman kenti olmuştur.
 
Tarihin Babası Herodot
“Historia” isimli eserin sahibi ve ilk tarih yazarı Herodot, MÖ 5. Yüzyılda Halikarnassos’ta doğmuştur. iair amcası ile birlikte dönemin yöneticisine karşı koyarak kenti terk etmiş, gezileri sırasında topladığı bilgilerle oluşturduğu kitabıyla da tanınmıştır.
 
Dünyanın İlk Kadın Amirali
Dünyanın ilk kadın amirali I.Artemisia Halikarnassoslu’dur. MÖ 480’de, Salamis Deniz Savaşı’nda gösterdiği cesareti ve donanmasını koruyan güçlü yönetici ruhu nedeniyle, Pers Hükümdarı Xerxes’in de övgülerini alan I. Artemisia, tarih sayfalarına “erkek gibi kadın” olarak geçer. Ege ile Akdeniz’in birleştiği bu küçük liman kenti, kahramanlıkları ve zekalarıyla ünlü birden çok kadın yönetici yetiştirir
 
II. Artemisia ve Mausolos
Artemisiaların ikincisi ise adaşından yaklaşık yetmiş yıl sonra yaşar. Dönemin Karya Satrapı olan kardeşi ve kocası Mausolos, Karya yönetim merkezini Milas’tan Halikarnassos’a taşımıştır. Kenti görkemli yapılarla dolu bir başkent yapma yarışındayken ölür ve böylece yönetime II. Artemisia geçer. Yıl Milattan önce 353’tür.
 
Kral Mausolos zamanında Karya’nın en iyi sanatçıları ve mimarları şehrin sokaklarından tiyatrosuna kadar dört bir yanda çalışarak, özellikle denizden görülebilecek görkemli silueti oluşturma yarışındadırlar. Mauselos öldüğünde anıt mezar olarak yapımına başlanan yapı yarım kalmıştır.
 
Kraliçe Ada ve Büyük İskender
II. Artemisia’nın ölümünün ardından kız kardeşi ile evlenen Idrieus satrap olur. MÖ 344’te O da ölünce yönetime geçen Prenses ada bir süre sonra küçük kardeşi Pixodaros tarafından Alinda’ya sürülür. Büyük İskender, 334’te, Büyük Anadolu seferinde hızla ilerlerken Alinda’ya da gelir. Halikarnassos kuşatmasında büyük dirençle karşılaşan efsanevi asker, Ada’nın manevi evladı olduğu ilan eder ve bin bir güçlükle işgal ettiği şehre kraliçesini iade eder. Bu kuşatma sırasında gösterdiği direnç şehrin yağmalanmasına neden olur. Halikarnassos ve Osmanlı İmparatorluğu
Artık bir çok kez el değiştiren yönetim ve yok edilen maddi değerlerin yıkımıyla giderek sessizleşen bir kente dönüşür Halikarnassos. Stratejik önemi nedeniyle yeni kültürler de eksik olmaz kapısından. Pers, Roma, Bizans, Osmanlı, Haçlı Seferleri, Rodos iövalyeleri… diyerek sürer gider yönetimler. Rodos iövalyeleri’nin St. Petrus adına diktikleri kalenin ismi nedeniyle Petronium olarak tanınmaya başlar liman. Bu isim yerel ağızda söylene söylene “Bodrum” a dönüşür ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra Bodrum olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir